Acer Spin 5 SP513-52N Laptop comes with price of Rs. 59999. The screen size of this Acer laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 8th Gen Intel Core i5-8250U with Intel UHD Graphics 620 Graphics Card. Acer Spin 5 SP513-52N Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 59999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59999/- |
It is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 10 (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. This model weighs 1.5 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 13.3 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD.
Acer Spin 5 SP513-52N Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Acer Spin 5 SP513-52N Laptop has Intel UHD Graphics 620 GPU.



It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Acer Spin 5 SP513-52N Laptop comes with Intel UHD Graphics 620 GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Acer Spin 5 SP513-52N Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Acer Spin 5 SP513-52N Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5-8250U 8th Gen.
Q. What is display resolution of Acer Spin 5 SP513-52N Laptop?
A. Acer Spin 5 SP513-52N Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of Acer Spin 5 SP513-52N Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Acer Spin 5 SP513-52N Laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. What is display density of Acer Spin 5 SP513-52N Laptop?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. What is display size of Acer Spin 5 SP513-52N Laptop?
A. Acer Spin 5 SP513-52N Laptop has display size of 13.3 in.
Q. Does Acer Spin 5 SP513-52N Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Acer Spin 5 SP513-52N Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |