Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop comes with price of Rs. 204999. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor with NVIDIA GeForce RTX 5070 Graphics Card. Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 204999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 204999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 211490/- |
The utility of this laptop is Gaming. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 20540.540541 mAH battery. It weighs 2.3 kg and measures 356.78 x 275.5 x 18.97 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has 400 nits.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 Along with this, Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 189 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 16 in.
Q. Which processor powers Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop?
A. Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop is powered by Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. How much RAM Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop has?
A. Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 76 Wh.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | Acer Predator Helios Neo16S NH.QXASI.002 PHN16S-71 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,76 Wh mWh |