Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop comes with price of Rs. 67990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop is 13th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 SDRAM RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 6 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 67990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 67990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 71999/- |
| Croma | 80 | Rs. 72990/- |
It is meant for Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell 15405.405405 mAH battery. The dimensions of the laptop are 360.4 x 271.09 x 25.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.6 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 SDRAM RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, Wi-Fi 6, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop comes with 57 Wh.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.6 kg.
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with LED-backlit TFT LCD display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 360.4 x 271.09 x 25.9 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop?
A. Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop?
A. Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
| Name | Acer Nitro V 15 ANV15-51 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 SDRAM RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 W Speakers,Inbuilt Microphone,57 Wh mWh 4 Cell Battery |