Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop comes with price of Rs. 73890. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 73890.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 73890/- |
| Croma | 80 | Rs. 152999/- |
It is meant for Everyday Use,Gaming,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model has 4 cell 15540.54054054054 mAH battery. The dimensions of the laptop are 360.4 x 271.09 x 26.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS ILED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Killer Ethernet E2600 Ethernet, Killer 6 AX 1650i, 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.5 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop has?
A. Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop?
A. This laptop comes with 57.5 Wh.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with IPS ILED-backlit TFT LCD display.
| Name | Acer Nitro 5 AN515-58 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,12 Cores (4P + 8E), 16 Threads,18 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,57.5 Wh mWh 4 Cell Battery |