Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with price of Rs. 57490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i7-7700HQ with NVIDIA GeForce GTX 1050 Graphics Card. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop has 1 TB HDD and 128 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 1 TB + 128 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 57490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7-7700HQ |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 57490/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). This model has 4 cell battery. This model weighs 2.7 kg and measures 390 x 266 x 26.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this laptop is 7th Gen Intel Core i7-7700HQ which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce GTX 1050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 128 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1050 GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD and 128 GB SSD.
Q. What are dimensions of Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop?
A. The dimensions of this model are 390 x 266 x 26.7 mm.
Q. What is warranty period of Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,128 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |