Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with price of Rs. 54990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Ryzen 5 2500U processor with AMD Radeon RX 560X Graphics Card. Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlights of this model are 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, it also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 2500U |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 560X |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). This laptop comes with 4 cell battery. This laptop weighs 2.7 kg.
Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
It is powered by AMD Ryzen 5 2500U processor which is clocked at . Along with this, Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop has AMD Radeon RX 560X GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.7 kg.
Q. Which processor powers Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 5 2500U.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. Does Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
| Name | Acer Nitro 5 AN515-42 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Heavy Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5 2500U,Quad Core,4 GB, AMD Radeon RX 560X |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |