Acer Aspire V V5-472P Notebook comes with price of Rs. 100000. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire V V5-472P Notebook is powered by 3rd Gen Intel Core i3 3217U processor with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. Acer Aspire V V5-472P Notebook has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 100000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 3217U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 100000/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 8 (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 2.1 kg and measures 340 x 240 x 22.85 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Acer Aspire V V5-472P Notebook comes with FHD LED Backlit TFT LCD Display with 10-point Multi-touch Screen. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Acer Aspire V V5-472P Notebook is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 3rd Gen Intel Core i3 3217U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 4000 GPU.




500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, Acer InviLink Nplify 802.11a/b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Acer Aspire V V5-472P Notebook?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 340 x 240 x 22.85 mm.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with FHD LED Backlit TFT LCD Display with 10-point Multi-touch Screen display.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Aspire V V5-472P Notebook comes with display size of 14 in.
Q. What is display density of Acer Aspire V V5-472P Notebook?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which operating system Acer Aspire V V5-472P Notebook comes with?
A. It has Windows 8 (64-bit).
Q. Which processor powers Acer Aspire V V5-472P Notebook?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 3217U 3rd Gen.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Aspire V V5-472P Notebook comes with DDR3 4 GB RAM.
| Name | Acer Aspire V V5-472P Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |