Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop comes with price of Rs. 23950. This 10.1 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop is Intel Atom Quad Core Z3735F with Intel HD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are ~ 149 PPI Display PPI and 1 TB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 23950.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 10.1 in |
| Processor | Intel Atom Quad Core Z3735F |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 23950/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 25750/- |
The utility of this model is Entertainment. The Operating System installed in this laptop is Windows 8.1 (64-bit). This model has 2 cell battery and 10 W AC Adapter. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with Active Matrix TFT Color LCD. The laptop has a screen size of 10.1 in and aspect ratio of 16:10 This laptop comes with resolution of 1280 x 800 pixels and has display density of ~ 149 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Atom Quad Core Z3735F which is clocked at . Along with this, It has Intel HD Graphics GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 2 GB DDR3 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop?
A. This laptop comes with ~ 149 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display type of Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop?
A. It comes with Active Matrix TFT Color LCD display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1280 x 800 pixels.
Q. Which operating system Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop comes with?
A. It has Windows 8.1 (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop comes with Intel HD Graphics GPU.
Q. Which processor powers Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Atom Quad Core Z3735F processor.
Q. What is hard disk capacity of Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop?
A. Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop?
A. This laptop comes with display size of 10.1 in.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Acer Aspire Switch SW3-013-10YW Laptop |
| General | OS: Windows 8,Entertainment,1 Year Warranty |
| Display | 10.1 inches,1280 x 800 pixels,~ 149 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Atom Quad Core,Quad Core,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |