Acer Aspire One A114-43 Laptop comes with price of Rs. 44990. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon 610M Graphics Card. Acer Aspire One A114-43 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 44990. It is also available in 256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon 610M |
Acer Aspire One A114-43 Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.44990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 3 cell 14864.864865 mAH battery and 3 Pin 65 W AC adapter (Input 100V - 240V, 50 Hz AC). The laptop weighs 1.5 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 14 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
Acer Aspire One A114-43 Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor Along with this, It comes with AMD Radeon 610M GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 5 Wireless LAN Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is price of Acer Aspire One A114-43 Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.44990.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. Acer Aspire One A114-43 Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of Acer Aspire One A114-43 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon 610M GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. What is the battery size of Acer Aspire One A114-43 Laptop?
A. It has 55 Wh.
| Name | Acer Aspire One A114-43 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon 610M |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,55 Wh mWh 3 Cell Battery |