Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with price of Rs. 48990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor with AMD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 48990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 48990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 59980/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 9729.72973 mAH battery and 65W Adaptor. The dimensions of the laptop are 360.4 x 239.3 x 19.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.59 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop has AMD Graphics GPU.





Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with?
A. Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop has 36 Wh.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED-backlit TFT LCD display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 360.4 x 239.3 x 19.7 mm.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop?
A. Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop is powered by AMD Ryzen 7 7th Gen processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
| Name | Acer Aspire Lite AMD AL15-41 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,36 Wh mWh 3 Cell Battery |