Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop comes with price of Rs. 45999. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 45999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This model is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.45999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 45999/- |
This model is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 360.4 x 239.3 x 19.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.59 kg. This model comes with 1 year warranty.
Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor Along with this, Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop comes with AMD Graphics GPU.




Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop?
A. Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. What kind of display Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop has?
A. It comes with LED-backlit TFT LCD display.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop has best price of Rs.45999.
Q. Does Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | Acer Aspire Lite AL15-41 UN.31ZSI.044 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |