Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop comes with price of Rs. 50490. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 50490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.50490. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 50490/- |
It is meant for Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
It is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop has AMD Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED-backlit TFT LCD display.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. Which processor powers Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.50490.
| Name | Acer Aspire Lite AL15-41 AMD Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |