Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop comes with price of Rs. 44990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 44990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.44990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.59 kg and measures 360.4 x 239.3 x 19.7 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, It has AMD Graphics GPU.




It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with AMD Graphics GPU.
Q. Which processor powers Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. What is display size of Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.44990.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Acer Aspire Lite AL15-41 15 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |