Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop comes with price of Rs. 40435. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 40435. You can also get this model in 8GB RAM +512GB and 16GB RAM variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40435/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 9729.72973 mAH battery and 45W. This laptop weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, It has AMD Graphics GPU.



It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop comes with?
A. Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LED-backlit TFT LCD display.
Q. Which processor powers Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop?
A. The processor in Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop is AMD Ryzen 3 5th Gen.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop?
A. Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Acer Aspire Lite 15 AL15-41 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,36 Wh mWh 3 Cell Battery |