Acer Aspire Go AG15-31P Laptop comes with price of Rs. 47990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core i3 with Intel Integrated Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 47990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Acer Aspire Go AG15-31P Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.47990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 47990/- |
It is meant for Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 13513.513514 mAH battery and 65 W. The dimensions of the laptop are 365 x 239 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.75 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
Acer Aspire Go AG15-31P Laptop is powered by Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel Integrated GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 365 x 239 x 19.9 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Aspire Go AG15-31P Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Acer Aspire Go AG15-31P Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does Acer Aspire Go AG15-31P Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Aspire Go AG15-31P Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM Acer Aspire Go AG15-31P Laptop has?
A. Acer Aspire Go AG15-31P Laptop comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. What is the weight of Acer Aspire Go AG15-31P Laptop?
A. This laptop weighs 1.75 kg.
| Name | Acer Aspire Go AG15-31P Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Octa Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Stereo,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |