Acer Aspire E5-476 Laptop comes with price of Rs. 32900. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i3-8130U processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-8130U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model is meant for Everyday Use. This model has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery. This laptop weighs 2.1 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i3-8130U processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire E5-476 Laptop comes with Intel UHD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display Acer Aspire E5-476 Laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. Does Acer Aspire E5-476 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of Acer Aspire E5-476 Laptop?
A. Acer Aspire E5-476 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. Acer Aspire E5-476 Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Acer Aspire E5-476 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3-8130U 8th Gen processor.
Q. Does Acer Aspire E5-476 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Acer Aspire E5-476 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |