Acer Aspire E1-431 Laptop comes with price of Rs. 23900. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Linux Operating System installed. The processor in the laptop is 2nd Gen Intel Pentium Dual Core (2nd Generation) B960 with Intel HD Graphics Graphics Card. Acer Aspire E1-431 Laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this laptop are 500 GB Hard Drive Size and 6 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Pentium Dual Core (2nd Generation) B960 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23900/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Linux . This laptop has 6 cell battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 2.4 kg and measures 342 x 245 x 33.4 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with Active Matrix TFT Color LCD Display with LED Backlit (CineCrystal Technology). The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 Acer Aspire E1-431 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 2nd Gen Intel Pentium Dual Core (2nd Generation) B960 processor which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics GPU.





There is 500 GB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Acer Aspire E1-431 Laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Acer Aspire E1-431 Laptop?
A. Acer Aspire E1-431 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel HD Graphics GPU.
Q. What is display type of Acer Aspire E1-431 Laptop?
A. This laptop comes with Active Matrix TFT Color LCD Display with LED Backlit (CineCrystal Technology) display.
Q. Does Acer Aspire E1-431 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of Acer Aspire E1-431 Laptop?
A. Acer Aspire E1-431 Laptop comes with 500 GB HDD.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does Acer Aspire E1-431 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.4 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 342 x 245 x 33.4 mm.
| Name | Acer Aspire E1-431 Laptop |
| General | OS: Linux,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Pentium Dual Core (2nd Gen),Dual Core,2 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |