Acer Aspire E E1-572G Notebook comes with price of Rs. 48990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 4th Gen Intel Core i5 4200U processor with AMD Radeon R7 M265 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 48990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 4200U |
| Graphics Card | AMD Radeon R7 M265 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 48990/- |
This laptop is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). This model comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 381.6 x 256 x 25.3 mm (height x width x thickness) and weighs 2.35 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD Acer ComfyView LED Backlit TFT LCD Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
Acer Aspire E E1-572G Notebook is powered by 4th Gen Intel Core i5 4200U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon R7 M265 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in Acer Aspire E E1-572G Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, Acer InviLink Nplify 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Acer Aspire E E1-572G Notebook?
A. It comes with AMD Radeon R7 M265 GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Acer Aspire E E1-572G Notebook?
A. Acer Aspire E E1-572G Notebook is powered by Intel Core i5 4200U 4th Gen processor.
Q. What is warranty period of Acer Aspire E E1-572G Notebook?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Acer Aspire E E1-572G Notebook are 381.6 x 256 x 25.3 mm.
Q. What kind of display Acer Aspire E E1-572G Notebook has?
A. Acer Aspire E E1-572G Notebook comes with HD Acer ComfyView LED Backlit TFT LCD Display display.
Q. What is the weight of Acer Aspire E E1-572G Notebook?
A. This laptop weighs 2.35 kg.
Q. What is hard disk capacity of Acer Aspire E E1-572G Notebook?
A. Acer Aspire E E1-572G Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of Acer Aspire E E1-572G Notebook?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
| Name | Acer Aspire E E1-572G Notebook |
| General | OS: Windows 8,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, AMD Radeon R7 M265 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |