Acer Aspire A515-51 Laptop comes with price of Rs. 36990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 8th Gen Intel Core i5-8250U with Intel Integrated UHD620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 36990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD620 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 . It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 500 x 315 x 75 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has HD.
The processor in Acer Aspire A515-51 Laptop is 8th Gen Intel Core i5-8250U which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in Acer Aspire A515-51 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Acer Aspire A515-51 Laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of Acer Aspire A515-51 Laptop?
A. This laptop weighs 2.4 kg.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Acer Aspire A515-51 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Acer Aspire A515-51 Laptop are 500 x 315 x 75 mm.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LED display.
Q. Does Acer Aspire A515-51 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM Acer Aspire A515-51 Laptop has?
A. Acer Aspire A515-51 Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD620 GPU.
Q. What is display density of Acer Aspire A515-51 Laptop?
A. Acer Aspire A515-51 Laptop comes with ~ 100 PPI.
| Name | Acer Aspire A515-51 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |