Acer Aspire A315-53 NX.H38SI.012 Laptop comes with price of Rs. 21900. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Pentium Gold with Intel Integrated HD 610 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 year Warranty Time which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 21900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Gold |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 610 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 21900/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 26749/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 2 cell battery and 45 W AC Adapter. It weighs 2.1 kg and measures 381.6 x 262.8 x 20.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit TFT Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Pentium Gold processor Along with this, It has Intel Integrated HD 610 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Acer Aspire A315-53 NX.H38SI.012 Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.1 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Acer Aspire A315-53 NX.H38SI.012 Laptop is powered by Intel Integrated HD 610 GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does Acer Aspire A315-53 NX.H38SI.012 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 381.6 x 262.8 x 20.9 mm.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display type of this laptop?
A. Acer Aspire A315-53 NX.H38SI.012 Laptop comes with HD LED Backlit TFT Display display.
| Name | Acer Aspire A315-53 NX.H38SI.012 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Pentium Gold,Dual Core, 4 Threads,2 MB Cache,Intel Integrated HD 610 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |