Acer Aspire 7 A715-79G UN.U2KSI.006 Gaming Laptop comes with price of Rs. 94000. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 94000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 94000/- |
This model is meant for Everyday Use,Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model weighs 1.99 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Core 7 processor Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
Acer Aspire 7 A715-79G UN.U2KSI.006 Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax) Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Aspire 7 A715-79G UN.U2KSI.006 Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Acer Aspire 7 A715-79G UN.U2KSI.006 Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core 7.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire 7 A715-79G UN.U2KSI.006 Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.99 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Acer Aspire 7 A715-79G UN.U2KSI.006 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |