Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop comes with price of Rs. 70990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop is 13th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 70990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 70990/- |
It is meant for Everyday Use,Gaming,Business,Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 13513.513513513513 mAH battery and 3-pin 90 W AC adapter. The dimensions of the laptop are 361 x 237 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.78 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has Color gamut NTSC 45%, Wide viewing angle up to 170 degrees, Mercury free, environment friendly.
Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6E Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. What is display size of Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop?
A. Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 13th Gen processor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.78 kg.
| Name | Acer Aspire 5 A515-58GM-74CC Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built In Dual Speakers,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |