Acer Aspire 5 A515-51 Laptop comes with price of Rs. 35990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 35990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 381.6 x 263 x 20.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this laptop is 8th Gen Intel Core i5-8250U which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire 5 A515-51 Laptop comes with Intel UHD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Acer Aspire 5 A515-51 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Acer Aspire 5 A515-51 Laptop are 381.6 x 263 x 20.9 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A515-51 Laptop?
A. Acer Aspire 5 A515-51 Laptop is powered by Intel Core i5-8250U 8th Gen processor.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Aspire 5 A515-51 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Acer Aspire 5 A515-51 Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | Acer Aspire 5 A515-51 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |