Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop comes with price of Rs. 56999. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 4 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 56999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 56999/- |
It is meant for Everyday Use,Gaming,Business,Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 13513.513513513513 mAH battery and 65 W AC adapter. This model weighs 1.56 kg and measures 318.2 x 225.5 x 17.8 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has Color gamut NTSC 45%, Wide viewing angle up to 170 degrees, Mercury free, environment friendly.
It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor Along with this, Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11a/b/g/n+ax wireless LAN Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop?
A. Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. Does Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 50 Wh.
Q. Does Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 13th Gen.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.56 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop are 318.2 x 225.5 x 17.8 mm.
| Name | Acer Aspire 5 A514-56GM Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |