Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop comes with price of Rs. 28990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like ~ 157 PPI Display PPI and 17.95 mm Thickness. You can buy this product at Amazon for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 38000/- |
The utility of this laptop is Performance. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell 12972.972972972973 mAH battery and 45 W AC Adapter . This model weighs 1.55 kg and measures 328 x 223 x 17.95 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD, IPS, high-brightness Acer Comfy View LED-backlit TFT LCD.
The processor in Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.55 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Acer Aspire 5 A514-54 UN.A23SI.017 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |