Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop comes with price of Rs. 44499. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 3 processor with NA Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB SDR RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 44499.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | NA Radeon |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44499/- |
This model is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 2 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 3 processor Along with this, Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop comes with NA Radeon GPU.
Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB SDR RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. Sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NA Radeon GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with SDR 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop?
A. Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop is powered by AMD Ryzen 3 5th Gen processor.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Does Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
| Name | Acer Aspire 3 AS15-42 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use |
| Display | 15.6 inches |
| Processor | AMD Ryzen 3,NA Radeon |
| Memory | 8 GB SDR RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Bluetooth |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |