Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with price of Rs. 42990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Graphics Intel UHD Graphics Graphics Card. Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop has 256 GB SSD. There is 12 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Graphics Intel UHD Graphics |
Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.42990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.5 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with TFT. The laptop has a screen size of 15.6 in. Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop is Intel Celeron Along with this, Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop has Intel Graphics Intel UHD Graphics GPU.



Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 12 GB LPDDR4X RAM in Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n/ac, No Wifi, & Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the weight of Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. Does Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Celeron.
Q. Which operating system Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with?
A. Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with TFT display.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | Acer Aspire 3 A325-45 15 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Graphics Intel UHD Graphics |
| Memory | 12 GB LPDDR4X RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0 |
| Input | Inbuilt Microphone |