Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop comes with price of Rs. 62990. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor with Intel Graphics UHD Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 62990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Graphics UHD |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.62990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 62990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 2 cell battery. This model weighs 1.45 kg and measures 321.7 x 206.6 x 19.4 mm (height x width x thickness).
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor Along with this, It has Intel Graphics UHD GPU.




This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.62990.
Q. What are dimensions of Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop?
A. The dimensions of Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop are 321.7 x 206.6 x 19.4 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop?
A. Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop is powered by Intel Core 3 Intel Core Series 1 processor.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Graphics UHD GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.45 kg.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop comes with IPS display.
| Name | Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.01J Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Graphics UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2 Built In Stereo Speakers,2 Cell Battery |