Acer Aspire 3 A315-510P Laptop comes with price of Rs. 48990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire 3 A315-510P Laptop is powered by Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 48990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 32100/- |
The utility of this model is Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 10810.81081081081 mAH battery and 3-pin 45 W AC adapter. The dimensions of the laptop are 362.9 x 237.5 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.78 kg. It comes with 1 year warranty.
Acer Aspire 3 A315-510P Laptop comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Acer laptop also has Ultra-slim design, Mercury free, environment friendly.
The processor in this model is Intel Core i3 Along with this, Acer Aspire 3 A315-510P Laptop has Intel UHD Graphics GPU.




Acer Aspire 3 A315-510P Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n/ac+ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Acer Aspire 3 A315-510P Laptop?
A. The dimensions of this model are 362.9 x 237.5 x 18.9 mm.
Q. What is display density of Acer Aspire 3 A315-510P Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.78 kg.
Q. Which GPU powers Acer Aspire 3 A315-510P Laptop?
A. Acer Aspire 3 A315-510P Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is the battery size of this model?
A. Acer Aspire 3 A315-510P Laptop has 40 Wh.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Aspire 3 A315-510P Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Acer Aspire 3 A315-510P Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | Acer Aspire 3 A315-510P Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Octa Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,40 Wh mWh 3 Cell Battery |