Acer Aspire 3 A315-32 Laptop comes with price of Rs. 26800. This 15.6 in laptop comes with Linux Operating System installed. Acer Aspire 3 A315-32 Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core N5000 processor with Intel Integrated UHD 605 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 26800.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Quad Core N5000 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 605 |
Acer Aspire 3 A315-32 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 19999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 26800/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It has Linux installed. This model has 2 cell battery and 45 W AC Adapter. It weighs 2.1 kg and measures 381.5 x 259 x 20.95 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Acer Aspire 3 A315-32 Laptop comes with HD LED Backlit TFT Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Acer Aspire 3 A315-32 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in Acer Aspire 3 A315-32 Laptop is Intel Pentium Quad Core N5000 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD 605 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in Acer Aspire 3 A315-32 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Acer Aspire 3 A315-32 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 381.5 x 259 x 20.95 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Linux.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Acer Aspire 3 A315-32 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Aspire 3 A315-32 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers Acer Aspire 3 A315-32 Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD 605 GPU.
| Name | Acer Aspire 3 A315-32 Laptop |
| General | OS: Linux,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Pentium Quad Core,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 605 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |