Acer Aspire 3 A315-24P Laptop comes with price of Rs. 42999. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire 3 A315-24P Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphiics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 42999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphiics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 27990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
This laptop is meant for Everyday Use,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 10810.81081081081 mAH battery. The dimensions of the laptop are 362.9 x 237.5 x 18.8 mm (height x width x thickness) and weighs 1.78 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor Along with this, Acer Aspire 3 A315-24P Laptop has AMD Radeon Graphiics GPU.




This laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire 3 A315-24P Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. Acer Aspire 3 A315-24P Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Acer Aspire 3 A315-24P Laptop has 40 Wh.
Q. What is display resolution of Acer Aspire 3 A315-24P Laptop?
A. Acer Aspire 3 A315-24P Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.78 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Acer Aspire 3 A315-24P Laptop are 362.9 x 237.5 x 18.8 mm.
Q. Does Acer Aspire 3 A315-24P Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | Acer Aspire 3 A315-24P Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphiics |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,40 Wh mWh 3 Cell Battery |