Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop comes with price of Rs. 30119. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is AMD with AMD Radeon AMD Graphics Card. Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 30119.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 21000/- |
| Amazon | 95 | Rs. 21999/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 2 cell battery. The laptop weighs 1.9 kg and measures 328 x 236 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 14 in. Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is AMD which is clocked at . Along with this, It has AMD Radeon AMD GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 328 x 236 x 19.9 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. Which operating system Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop comes with?
A. Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Which processor powers Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
| Name | Acer Aspire 3 A314-22 UN.HVVSI.012 Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use, Business, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD,Dual Core,AMD Radeon AMD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in dual stereo speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |