Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop comes with price of Rs. 38990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 38990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 27734/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 3 cell 10810.81081081081 mAH battery and 3-pin 45 W AC adapter. The dimensions of the laptop are 362.9 x 237.5 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.78 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this model is Intel Core i3 Along with this, Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop has Intel UHD Graphics GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n/ac+ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop?
A. The dimensions of Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop are 362.9 x 237.5 x 18.9 mm.
Q. Which GPU powers Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop?
A. It comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED-backlit TFT LCD display.
| Name | Acer Aspire 3 15 A315-510P UN.KDHSI.019 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Octa Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,40 Wh mWh 3 Cell Battery |