Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with price of Rs. 87990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop is Intel Core Series 2 Intel Core 7 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 87990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.87990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 87990/- |
It is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model weighs 1.99 kg and measures 359.5 x 238 x 22.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by Intel Core Series 2 Intel Core 7 processor Along with this, Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop are 359.5 x 238 x 22.7 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop?
A. Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop is powered by Intel Core 7 Intel Core Series 2 processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop?
A. Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop?
A. This model weighs 1.99 kg.
| Name | Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |