Acer A515-51-30C1 Laptop comes with price of Rs. 35000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer A515-51-30C1 Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7130U processor with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 2 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 2 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 35000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 2 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7130U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
Acer A515-51-30C1 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35000/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). This laptop comes with 4 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Acer A515-51-30C1 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has HD LED Backlit Display.
The processor in Acer A515-51-30C1 Laptop is 7th Gen Intel Core i3-7130U which is clocked at . Along with this, Acer A515-51-30C1 Laptop has Intel HD 620 GPU.




2 TB worth of HDD space is available in Acer A515-51-30C1 Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Acer A515-51-30C1 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3-7130U 7th Gen processor.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer A515-51-30C1 Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which operating system Acer A515-51-30C1 Laptop comes with?
A. This laptop comes with 10 Home Basic (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Acer A515-51-30C1 Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
Q. What is hard disk capacity of Acer A515-51-30C1 Laptop?
A. It comes with 2 TB HDD.
Q. What is the weight of Acer A515-51-30C1 Laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does Acer A515-51-30C1 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Acer A515-51-30C1 Laptop |
| General | OS: Windows,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3-7130U,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,2 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |