Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop comes with price of Rs. 55990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 13th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 55990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 37990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 40459/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 359 x 239 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 13th Gen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is the weight of Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. What is display resolution of Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop?
A. Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 239 x 19.9 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop?
A. Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Acer 15 Aspire 3 A325-53 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,5 Cores (1P + 4E), 6 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2 MP Camera,Inbuilt Microphone |