Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop comes with price of Rs. 39950. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop is Intel Celeron with Intel Intel UHD Graphics Graphics Card. Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop has 512 GB SSD. There is 12 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 39950.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39950/- |
It is meant for Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 228 x 357.4 x 17.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with TFT. The laptop has a screen size of 15.6 in. Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop has Intel Intel UHD Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 12 GB LPDDR4X RAM in Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with TFT display.
Q. Does Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 228 x 357.4 x 17.7 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Acer 15 Aspire 3 A325-45 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Quad Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Intel UHD Graphics |
| Memory | 12 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0 |
| Input | Inbuilt Microphone |