Lenovo L340-15IRH 81LK01QNIN Gaming Laptop vs Lenovo Ideapad L340 81LK01L3IN Gaming Laptop
Quick Comparison
NameLenovo L340-15IRH 81LK01QNIN Gaming LaptopLenovo Ideapad L340 81LK01L3IN Gaming Laptop
RAM8 GB8 GB
Hard Disk1 TB1 TB
Display15.6 in15.6 in
ProcessorIntel Core i5Intel Core i5
Graphics CardNVIDIA GeForce GTX 1050NVIDIA Geforce GTX 1050
PriceRs. 51490Rs. 52990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Talking about display size, Both Laptops feature screen size of 15.6 in. Lenovo L340-15IRH 81LK01QNIN Gaming Laptop has IPS Screen type whereas Lenovo Ideapad L340 81LK01L3IN Gaming Laptop has LED Screen type. Both have same 141 PPI.
Memory comparison
Both Laptops have 8 GB RAM. And both have same HDD of 1 TB.
Processor Comparison
Both laptops feature Core i5 processor Both Laptops have CPU Clock Speed of.
Related Comparisons
Full Comparison
General
SeriesIdeapad L340
ModelL340-15IRHL340-15IRH
UtilityGaming, PerformanceGaming, Performance
OSWindows 10 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions363 x 254.6 x 23.9 mm363 x 254.6 x 23.9 mm
Weight2.19 kg2.19 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeIPS LED
TouchNoNo
Size15.6 inches15.6 inches
Resolution1920 x 1080 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 141 PPI~ 141 PPI
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenYesYes
FeaturesFull HD IPS Display (250 nits Brightness)Full HD LED Backlit IPS Display
Connectivity
Ethernet100/1000 M100/1000 Mbps
WiFi11ac (2x2)2x2 AC
Bluetoothv4.2v4.2
USB Ports2 x USB 3.0, 1 x USB 2.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
HDMI1 x HDMI v2.0 Port1 x HDMI v2.0 Port
Microphone InYesYes
Headphone JackYesYes
Security Lock PortKensington Security Slot
Input
CameraYesYes
KeyboardBlue LED Backlit English Keyboard, YesEnglish Backlit Blue Keyboard, Yes
Keyboard BacklitYesYes
TouchpadYesYes
Inbuilt MicrophoneIntegrated Dual Array MicrophonesDual Array Microphone
SpeakersBuilt-in Dual SpeakersBuilt-in Dual Speakers
SoundHigh Definition (HD) Audio, 2 x 1.5 W Stereo Speakers, Dolby Audio2 x 1.5 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor9th Gen Intel Core i5 9300HF9th Gen Intel Core i5 9300H
Speed4 x 2.4 GHz Cores4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
CoresQuad CoreQuad Core, 8 Threads
Cache8 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i5Core i5
Model9300HF9300H
Generation9th Gen9th Gen
ChipsetIntel HM370Intel HM370
Graphics
GPUNVIDIA GeForce GTX 1050NVIDIA Geforce GTX 1050
Dedicated MemoryGDDR5 3 GBGDDR5 3 GB
BrandNVIDIANVIDIA
Memory
RAM8 GB DDR48 GB DDR4
RAM Bus Speed2400 MHz