HP Victus 16-D0314TX Gaming Laptop vs Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA0G1IN Laptop
Quick Comparison
NameHP Victus 16-D0314TX Gaming LaptopLenovo ThinkBook 16 G6 21KKA0G1IN Laptop
RAM16 GB16 GB
Display16.1 in16 in
ProcessorIntel Core i5AMD Ryzen 7
Graphics CardNVIDIA GeForce GTX 1650AMD Radeon Graphics
PriceRs. 46990Rs. 73824
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Lenovo ThinkBook 16 G6 21KKA0G1IN Laptop has screen size of 16 in inches which falls short to HP Victus 16-D0314TX Gaming Laptop's 16.1 in inch screen. Both the laptops have IPS Screen Type. Lenovo's laptop has display density of 142 PPI & HP's laptop has only 137 PPI display density
Memory comparison
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
Country of OriginChina
SeriesVictus ThinkBook 16 G6
Model16-D0314TX
UtilityGamingPerformance
Device TypeUltrabook
OSWindows 11 Home (64-bit)Windows 11 Home (64-bit)
Dimensions370 x 262 x 23.5 mm356 x 253.5 x 17.5 mm
Weight2.46 kg1.7 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeIPSIPS
TouchNoNo
Size16.1 inches16 inches
Resolution1920 x 1080 pixels1920 x 1200 pixels
PPI~ 137 PPI~ 142 PPI
Refresh Rate144 Hz
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenYesYes
Features250nits Brightness, Micro-Edge, 45% NTSC
Connectivity
EthernetIntegrated 10/100/1000 GbE LANYes
WiFiIntel Wi-Fi 6 AX201 (2x2)Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi
Bluetoothv5.2v5.3
USB Ports1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A, 3 x USB 3.02 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
Display Portv1.4
HDMI1 x HDMI 2.1 Port1 x HDMI 2.1 Port
Card ReaderMulti-Format SD Media Card ReaderYes
Fingerprint SensorYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYesYes
Security Lock PortYes
Other Ports1 AC Smart Pin
Input
CameraHP Wide Vision 720p HD cameraYes
KeyboardFull-Size, Mica Silver Keyboard with Numeric Keypad6-row, Spill-Resistant
Keyboard BacklitYesYes
TouchpadHP Imagepad with multi-touch Gesture Support; Precision Touchpad SupportPrecision TouchPad
Inbuilt MicrophoneDual Array Digital MicrophonesDual array microphone
SpeakersDual SpeakersBuilt-in Speakers
SoundAudio by B&O
Optical DriveNoNo
Processor
Processor11th Gen Intel Core i5 11400H 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
Speed6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
CoresHexa Core, 12 ThreadsOcta Core, 16 Threads
Cache12 MB16 MB
BrandIntelAMD
SeriesCore i5Ryzen 7
Model11400H 7730U
Generation11th Gen7th Gen
ChipsetIntel HM570
Process NodeTSMC 7nm FinFET
Graphics
GPUNVIDIA GeForce GTX 1650AMD Radeon Graphics
Dedicated MemoryGDDR6 4 GB
BrandNVIDIAAMD
Memory
RAM16 GB DDR416 GB DDR4
RAM Bus Speed2933 MHz3200 MHz
Maximum RAM SupportedUpto 32 GBUpto 64 GB
RAM Slots2
Solid State Drive512 GB SSD512 GB SSD
SSD InterfaceNVMeNVMe
Battery
Battery70 Wh, 4 Cell Battery45 Wh Battery
Adapter Type150 W Smart AC Power Adapter65W AC Adapter