HP 15s-gr0006au Laptop vs Lenovo C340-14IWL Laptop
Quick Comparison
NameHP 15s-gr0006au LaptopLenovo C340-14IWL Laptop
RAM4 GB4 GB
Display15.6 in14 in
ProcessorAMD Ryzen 3 Intel Core i3
Graphics CardAMD RadeonIntel Integrated UHD 620
PriceRs. 31490Rs. 74090
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
The cost of HP 15s-gr0006au Laptop is Rs. 31490. The cost of Lenovo C340-14IWL Laptop is Rs. 74090.
Display comparison
HP 15s-gr0006au Laptop has larger screen size of 15.6 in inches in comparison to Lenovo C340-14IWL Laptop's 14 in inch screen. HP 15s-gr0006au Laptop has HD LED Backlit BrightView Micro-edge Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 101 PPI) Screen type whereas Lenovo C340-14IWL Laptop has Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display Screen type. Lenovo's laptop has display density of 157 PPI & HP's laptop has only 100 PPI display density
Memory comparison
Both Laptops have 4 GB RAM.
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
Series15s
Model15s-GR0006AUC340-14IWL
UtilityPerformancePerformance
Device TypeUltrabookHybrid
OSWindows 10 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions358 x 242 x 19.9 mm328 x 229 x 17.9 mm
Weight1.76 kg1.65 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TouchNoYes
Size15.6 inches14 inches
Resolution1366 x 768 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 100 PPI~ 157 PPI
Anti Glare ScreenNoNo
Connectivity
EthernetIntegrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LANNo
WiFiRealtek RTL8821CE 802.11b/g/n/ac (1x1)2x2 AC
Bluetoothv4.2v4.1
USB Ports1 x USB Type-C, 2 x USB 2.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
HDMI1 x HDMI v1.4b Port1 x HDMI Port
Card Reader3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC)4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Fingerprint SensorYes
Microphone InYesYes
Input
CameraYesYes
KeyboardFull-size Jet Black Keyboard with Numeric KeypadIsland-style Keyboard
TouchpadTouchpad with Multi-touch Gesture SupportMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneIntegrated Dual Array Digital MicrophonesBuilt-in Microphones
SpeakersBuilt-in Dual SpeakersBuilt-in Dual Speakers
Sound2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor3rd Gen AMD Ryzen 3 3250U8th Gen Intel Core i3 8145U
Speed2 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Cores2 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
CoresDual Core, 4 ThreadsDual Core, 4 Threads
Cache4 MB4 MB
BrandAMDIntel
SeriesRyzen 3 Core i3
Model3250U8145U
Generation3rd Gen8th Gen
ChipsetAMD SoC
Graphics
GPUAMD RadeonIntel Integrated UHD 620
BrandAMDIntel
Memory
RAM4 GB DDR44 GB DDR4
RAM Bus Speed2400 MHz