HP 14S-ER0003TU Laptop vs HP 14S-er0004TU Laptop
Quick Comparison
NameHP 14S-ER0003TU LaptopHP 14S-er0004TU Laptop
RAM8 GB8 GB
Hard Disk1 TB1 TB
Display14 in14 in
ProcessorIntel Core i5Intel Core i3
Graphics CardIntel Integrated UHDIntel Integrated UHD Graphics
PriceRs. 58990Rs. 46418
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
The cost of HP 14S-ER0003TU Laptop is Rs. 58990. The cost of HP 14S-er0004TU Laptop is Rs. 46418.
Display comparison
Talking about display size, Both Laptops have screen size of 14 in. HP 14S-ER0003TU Laptop has WLED Screen type whereas HP 14S-er0004TU Laptop has Full HD IPS BrightView, Micro-edge WLED-backlit Display Screen type. Both have same 157 PPI.
Memory comparison
Both Laptops have 8 GB RAM. And both have same HDD of 1 TB.
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
Series14s14s
Model14S-ER0003TU14s-er0004TU
UtilityPerformancePerformance
Device TypeUltrabookUltrabook
OSWindows 10 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions324 x 225 x 19 mm324 x 225 x 19.9 mm
Weight1.51 kg1.53 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeWLED Full HD IPS BrightView, Micro-edge WLED-backlit Display
TouchNoNo
Size14 inches14 inches
Resolution1920 x 1080 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 157 PPI~ 157 PPI
Anti Glare ScreenNoNo
Connectivity
EthernetNoNo
WiFiIntel Wi-Fi 6 AX201 (2x2)Wi-Fi 5 (2x2)
Bluetoothv5v5
USB Ports1 x USB Type-C, 2 x USB 2.01 x USB Type-C, 2 x USB 2.0
HDMI1 x HDMI Port1 x HDMI v1.4b Port
Card Reader3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC)3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC)
Microphone InYesYes
Headphone JackYes
Input
CameraYesYes
TouchpadMulti-touch Gesture SupportMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneIntegrated Digital MicrophoneBuilt-in Digital Microphone
SpeakersBuilt-in Dual SpeakersBuilt-in Dual Speakers
Optical DriveNoNo
Processor
Processor10th Gen Intel Core i5 1035G410th Gen Intel Core i3 1005G1
Speed4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
CoresQuad Core, 8 ThreadsDual Core, 4 Threads
Cache6 MB4 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i5Core i3
Model1035G41005G1
Generation10th Gen10th Gen
Graphics
GPUIntel Integrated UHDIntel Integrated UHD Graphics
BrandIntelIntel
Memory
RAM8 GB DDR48 GB DDR4
RAM Bus Speed2666 MHz2666 MHz