HP 14-EM0104AU Laptop vs HP OmniBook 3 15-fn0007AU AI Laptop
Quick Comparison
NameHP 14-EM0104AU LaptopHP OmniBook 3 15-fn0007AU AI Laptop
RAM16 GB16 GB
Display14 in15.6 in
ProcessorAMD Ryzen 7AMD Ryzen AI 5
Graphics CardAMD Radeon AMDAMD Radeon
PriceRs. 63890Rs. 61990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
HP 14-EM0104AU Laptop has screen size of 14 in inches which falls short to HP OmniBook 3 15-fn0007AU AI Laptop's 15.6 in inch screen. HP 14-EM0104AU Laptop has display density of 157 PPI & HP OmniBook 3 15-fn0007AU AI Laptop has only 141 PPI display density
Memory comparison
Both Laptops have 16 GB RAM.
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
ModelEM0104AU15-fn0007AU
UtilityPerformancePerformance
Device TypeUltrabookUltrabook
OSWindows 11 Home (64-bit)Windows 11 Home (64-bit)
Dimensions325 x 216 x 17 mm359.8 x 236 x 18.6 mm
Weight1.41 kg1.7 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeIPS
TouchNoNo
Size14 inches15.6 inches
Resolution1920 x 1080 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 157 PPI~ 141 PPI
Refresh Rate60 Hz
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenYesYes
Featuresmicro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC250 nits, 62.5% sRGB
Connectivity
EthernetNoNo
WiFiWi-Fi 6 (2x2)Realtek Wi-Fi 6 (2x2)
Bluetoothv5.3v5.4
USB Ports1 x USB Type-C, 2 x USB 3.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
HDMI1 x HDMI 1.4b Port1 x HDMI 1.4b Port
Fingerprint SensorYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYesYes
Input
CameraYesHP True Vision 1080p FHD Camera
KeyboardFull-size, backlit, Soft Grey keyboard, YesFull-size, Soft Grey Keyboard with Numeric Keypad
Keyboard BacklitYes
TouchpadYesYes
Inbuilt MicrophoneYesBuilt-in Dual Array Digital Microphones
SpeakersYesBuilt-in Dual Speakers
Optical DriveNoNo
Processor
Processor7th Gen AMD Ryzen 7 7730UAMD Ryzen AI 5 340
Speed8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores6 x (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores
CoresOcta Core, 16 ThreadsHexa Core, 12 Threads
Cache16 MB16 MB
BrandAMDAMD
SeriesRyzen 7Ryzen AI 5
Model7730U340
Generation7th Gen
ChipsetAMD integrated SoC
Process NodeTSMC 7nm FinFET
Graphics
GPUAMD Radeon AMDAMD Radeon
BrandAMDAMD
Memory
RAM16 GB LPDDR516 GB LPDDR5X
RAM Bus Speed5600 MT/s
Solid State Drive512 GB SSD512 GB SSD
SSD InterfaceNVMeNVMe PCIe Gen4
Battery
Battery3 Cell Battery41 Wh, 3 Cell Battery
Adapter Type65 W AC Power Adapter