Asus Zenbook 17 Fold UX9702AA-MD023WS Laptop vs Lenovo C340-14IWL Laptop
Quick Comparison
NameAsus Zenbook 17 Fold UX9702AA-MD023WS LaptopLenovo C340-14IWL Laptop
RAM16 GB8 GB
Display17.3 in14 in
ProcessorIntel Core i7Intel Core i5
Graphics CardIntel Iris Xe GraphicsIntel Integrated UHD 620
PriceRs. 329990Rs. 69990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Asus Zenbook 17 Fold UX9702AA-MD023WS Laptop features larger screen size of 17.3 in inches in comparison to Lenovo C340-14IWL Laptop's 14 in inch screen. Asus Zenbook 17 Fold UX9702AA-MD023WS Laptop has FOLED Screen type whereas Lenovo C340-14IWL Laptop has Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen) Screen type. Asus's laptop has display density of 185 PPI & Lenovo's laptop has only 157 PPI display density
Memory comparison
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
SeriesZenbook
ModelZenbook 17 Fold UX9702C340-14IWL
UtilityBusinessPerformance
Device Type2 In 1Hybrid
OSWindows 11 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions378 x 287 x 8.7 mm328 x 229 x 17.9 mm
Weight1.5 kg1.65 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeFOLEDFull HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen)
TouchYesYes
Size17.3 inches14 inches
Resolution2560 x 1920 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 185 PPI~ 157 PPI
Refresh Rate60 Hz
Aspect Ratio4:3
Anti Glare ScreenYesNo
Features100% DCI-P3 Color Gamut, Glossy Display, 500nits Peak Brightness, 1.07 B Colors
Connectivity
EthernetNoNo
WiFiWi-Fi 6E (802.11ax) (Dual Band) 2*22x2 AC
Bluetoothv5v4.1
USB Ports2 x USB Type-C1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
USB Port Details2 x USB Thunderbolt 4 Ports
Thunderbolt2 x Thunderbolt 4 Supports Display
HDMI1 x HDMI Port
Card Reader4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Fingerprint SensorYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYes
Input
CameraIR Function, 5 MPYes
KeyboardSoft Keyboard, 1.4mm Key-travelIsland-style Keyboard
TouchpadYesMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneBuilt-in Array MicrophoneBuilt-in Microphones
SpeakersBuilt-in Quad SpeakerBuilt-in Dual Speakers
SoundSmart Amp Technology2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor12th Gen Intel Core i7 1250U 8th Gen Intel Core i5 8265U
Speed10 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
Cores10 Cores, 12 ThreadsQuad Core, 8 Threads
Cache12 MB6 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i7Core i5
Model1250U 8265U
Generation12th Gen8th Gen
Graphics
GPUIntel Iris Xe GraphicsIntel Integrated UHD 620
BrandIntel Intel
Memory
RAM16 GB LPDDR58 GB DDR4
RAM Bus Speed5200 MHz
RAM Slots2
Solid State Drive1 TB SSD1 TB SSD
SSD InterfaceNVMe PCIe Gen4
Battery
Battery75 Wh, 4 Cell Battery4 Cell Battery
Adapter Type65W AC Adapter65 W AC Adapter
Battery BackupUpto 10 hours
Battery Details75WHrs, 4S1P
Extra
Sales Package2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Pen Stylus, User Guide, Warranty Documents