Asus TUF F15 FX506HF-HN024W Gaming Laptop vs Lenovo C340-14IWL Laptop
Quick Comparison
NameAsus TUF F15 FX506HF-HN024W Gaming LaptopLenovo C340-14IWL Laptop
RAM8 GB8 GB
Display15.6 in14 in
ProcessorIntel Core i5Intel Core i5
Graphics CardNVIDIA GeForce RTX 2050Intel Integrated UHD 620
PriceRs. 50990Rs. 69990
Related Products
Detailed Comparison
Price And Launch
Display comparison
Asus TUF F15 FX506HF-HN024W Gaming Laptop features larger screen size of 15.6 in inches in comparison to Lenovo C340-14IWL Laptop's 14 in inch screen. Asus TUF F15 FX506HF-HN024W Gaming Laptop has LED Screen type whereas Lenovo C340-14IWL Laptop has Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen) Screen type. Lenovo's laptop has display density of 157 PPI & Asus's laptop has only 141 PPI display density
Memory comparison
Both Laptops have 8 GB RAM.
Processor Comparison
Related Comparisons
Full Comparison
General
Country of OriginChina
SeriesTUF Gaming F15
ModelFX506HF-HN024WC340-14IWL
UtilityGaming, PerformancePerformance
Device TypeHybrid
OSWindows 11 Home (64-bit)Windows 10 Home (64-bit)
Dimensions359 x 256 x 24.5 mm328 x 229 x 17.9 mm
Weight2.3 kg1.65 kg
Warranty1 year Warranty1 year Warranty
Display
TypeLED Full HD LED Backlit Glare IPS Touch Display (Supports Active Pen)
TouchNoYes
Size15.6 inches14 inches
Resolution1920 x 1080 pixels1920 x 1080 pixels
PPI~ 141 PPI~ 157 PPI
Refresh Rate144 Hz
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenYesNo
FeaturesContrast Ratio: 1000:1 with Adaptive-Sync
Connectivity
Ethernet10/100/1000 MbpsNo
WiFiWi-Fi 6 (802.11ax)2x2 AC
Bluetoothv5.2v4.1
USB Ports1 x USB Type-C, 3 x USB 3.01 x USB Type-C, 2 x USB 3.0
ThunderboltYes
HDMI1 x HDMI 2.1 Port1 x HDMI Port
Card Reader4-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Fingerprint SensorYes
Microphone InYesYes
Headphone JackYes
Security Lock PortKensington Lock Slot
Input
CameraYesYes
KeyboardRGB Chiclet KeyboardIsland-style Keyboard
Keyboard BacklitYes
TouchpadYesMulti Gesture Touchpad
Inbuilt MicrophoneBuilt-In Array MicrophoneBuilt-in Microphones
SpeakersBuilt-In Dual SpeakersBuilt-in Dual Speakers
Sound2 x 2W Speaker with DTS Software2 x 2 W Stereo Speakers with Dolby Audio
Optical DriveNoNo
Processor
Processor11th Gen Intel Core i5 11400H 8th Gen Intel Core i5 8265U
Speed6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
CoresHexa Core, 12 ThreadsQuad Core, 8 Threads
Cache12 MB6 MB
BrandIntelIntel
SeriesCore i5Core i5
Model11400H 8265U
Generation11th Gen8th Gen
Graphics
GPUNVIDIA GeForce RTX 2050Intel Integrated UHD 620
Dedicated MemoryGDDR6 4 GB
BrandNVIDIAIntel
Memory
RAM8 GB DDR48 GB DDR4
RAM Bus Speed3200 MHz
Maximum RAM SupportedUpto 32 GB
RAM Slots22
Solid State Drive512 GB SSD1 TB SSD
SSD InterfaceNVMe
Battery
Battery90 Wh, 3 Cell Battery4 Cell Battery
Adapter Type 150W AC Adapter65 W AC Adapter
Battery BackupUpto 6 hoursUpto 10 hours
Battery Details90WHrs, 3S1P
Extra
Sales PackageLaptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents2 in 1 Laptop, Power Adaptor, Active Pen Stylus, User Guide, Warranty Documents